Problemy w zakładach przemysłowych – odpowiedzi może udzielić analiza parametrów sieci elektrycznej

W zakładach przemysłowych, często pojawiają się trudne do rozwiązania problemy z instalacjami elektrycznymi. Niewyjaśnione spadki napięć, przekroczenia mocy, przegrzewające się urządzenia, przewody i zabezpieczenia, niewyjaśnione wyzwalanie zabezpieczeń i przepalanie się bezpieczników. Przyczyn takich zjawisk może być wiele. Najlepszą metodą ich znalezienia jest podłączenie analizatora parametrów sieci. Może to być przenośny analizator, który podłącza się na pewien okres czasu – najlepiej nie mniej niż tydzień. Analizator rejestruje parametry sieci podczas pracy zakładu. Wynikiem takiej analizy jest zbiór przebiegów parametrów sieci elektrycznej, takich jak: wartości napięć, prądów, mocy czynnej, biernej i pozornej, współczynnika mocy, współczynnika szczytu, częstotliwości, THD. Na ich podstawie można wyciągnąć wiele wniosków, które są odpowiedziami na problemy występujące w sieci.

Jako przykład może tutaj posłużyć analiza sieci przeprowadzona przez naszą firmę dla jednego z naszych klientów. Problem polegał na przegrzewaniu się zabezpieczeń w rozdzielni zasilającej, oraz na przepalaniu się bezpieczników NH w stacji transformatorowej. Posiadamy przenośny analizator parametrów sieci, który został podłączony u klienta na okres tygodnia. Dzięki analizie udało się ustalić, że główną przyczyną problemów jest zawartość wyższych harmonicznych w prądach, oraz brak odpowiedniej kompensacji mocy biernej. Wszystkie te negatywne zjawiska można wyeliminować dzięki przedsięwzięciu odpowiednich działań.

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty analizy parametrów sieci, która może zaoszczędzić wiele czasu, pieniędzy i problemów.

Współczynnik mocy

Współczynnik mocy w jednej fazie – przebieg 7-dniowy